• (057) 341 44 15
  • (067) 574 61 66

Вплив протруювання посівного матеріалу на врожайність культур

Насіння є носієм біологічних та господарських якостей рослин, тому від його якості в значній мірі залежить урожай. Важливою умовою одержання високих урожаїв озимої пшениці є використання для сівби високоякісного насіння. Відомо, що сівба добре підготовленим високоякісним насінням забезпечує приріст урожаю 15-20 % і більше.

Підготовка насіння до сівби залежно від культури та стану насіння включає очищення, сортування, калібрування, інкрустування, гідрофобізацію, дражування, протруювання тощо.

Очищають і сортують насіння з метою відокремлення від нього домішок насіння бур’янів, щуплого і битого насіння культури. Для виконання цього заходу використовують машини ОВП-20А, ЗАВ-40, ОС-4,5А, КЗС-40 та ін., обладнуючи їх відповідними решетами та трієрами. Домішки, близькі за розміром до насіння основної культури, відокремлюють на машинах з використанням аеродинамічних властивостей, щільності і особливості поверхні насіння і домішок.

Насіння кукурудзи, соняшнику, цукрових буряків та інших культур калібрують, тобто поділяють на окремі фракції за довжиною, шириною і товщиною. Каліброване насіння висівають сівалками точного висіву, що забезпечує рівномірний його розподіл на площі.

За Державним стандартом України для сівби озимої пшениці необхідно використовувати насіння, яке за категорією відповідає 1-3 репродукціям зі схожістю для м’якої пшениці не менше 92 %, твердої – 87 %, чистотою від насіння бур'янів та інших домішок не менше 98 %, сортовою чистотою не менше 98 %, вологістю не більше 15 %.

Протруювання посівного матеріалу

Насіння товарних гібридів (F1) кукурудзи має задовольняти таким нормам якості – мати типовість мінімум 98 %, схожість - не менше 92 %, чистоту – не менше 98 %.

Для сівби проса використовують високоякісне насіння з схожістю 90-95 %, яке за посівними кондиціями відповідає І-ІІ класу.

Для забезпечення високої польової схожості, рівномірності розміщення рослин потрібно використовувати насіння цукрового буряку з лабораторною схожістю 85 %, вирявненістю не менше 90 %, вологістю не більше 14,5 %.

Кондиційне насіння гібридів соняшнику повинно мати схожість не нижче 85 %, чистоту 98 %, масу 1000 насінин не менше 50 г.

Насіння культур має крихкий ендосперм, під час їх обмолоту з'являються тріщини, у науковій літературі їх називають мікро і макротравмами. Особливо небезпечні травми в області зародка, куди полегшений доступ патогенної мікрофлори, основна кількість, яких знаходиться в ґрунті у вигляді різних інфекційних зачатків, тому протруювання насіння є обов'язковим прийомом, дозволяє отримувати дружні вирівняні сходи і суттєво знизити ураження проростаючого насіння збудниками хвороб.

Для підвищення якості насіннєвого матеріалу застосовують протруювання хімічними препаратами. Порівняно з витратами на захист вегетуючих рослин, протруєння насіння є економічно вигідним, екологічно чистішим способом використання пестицидів. Від хвороб сходів вони захищають рослини впродовж 20-40 днів після сівби, після чого їх ефективність зменшується і поступово припиняється.

Патогенна мікрофлора налічує десяти видів збудників хвороб, серед яких найнебезпечнішими є тверда і летюча сажки, снігова пліснява, гельмінтоспоріозна та фузаріозна кореневі гнилі, плямистості тощо. Вони не можуть контролюватися лише обробками листя, тому що висіяне насіння вже інфіковане. Є тільки один шлях для захисту від цих хвороб – це якісна обробка насіння протруйниками. За допомогою протруювання знешкоджуються збудники хвороб, насіння захищається від пліснявіння, знижується ураження кореневими гнилями, стимулюється ріст рослин завдяки позитивному впливу на деякі фізіологічні процеси в проростаючому насінні і рослинах, поліпшується перезимівля.

Протруювання забезпечує знезараження від патогенів, які наявні в насінні, на його поверхні, грунті, на рослинних рештках, та захищає сходи від ураження хворобами.

Останніми роками захист насіння і сходів від ураження хворобами і шкідниками в технології обробітку культур набуває особливого значення. Результати дослідженнь показують, що втрати врожаю культур від комплексу хвороб, які передаються через насіння і ґрунт, складають 9-11 % і більше. Ефективним способом боротьби проти комплексу хвороб (кореневі гнилі, сажкові захворювання, септоріоз, плісняви) є протруювання насіння. При використанні сучасних системних препаратів протруювань насіння можна безпосередньо перед посівом. При цьому необхідно ретельно очистити зерно від пилу і битих зерен, які пов'язують значну частину протруйника.

Для протруювання насіння доцільно використовувати комплексні препарати або суміші препаратів, які одноразово діють на збудників хвороб і ґрунтових шкідників. При виборі препарату для протруювання насіння необхідно враховувати прогноз ураження хворобами та шкідниками, сортові особливості, погодні умови. Протруювання проводять за 2-3 тижні до сівби на машинах ПС-10А, ПСШ-3, “Мобітокс-Супер” та ін. При цьому необхідно дотримуватись рекомендованих норм витрат і контролювати рівномірність розподілу препаратів на насінні.

Найбільш поширеним є протруювання насіння за типом інкрустування, при якому захисні речовини на насінні фіксуються плівкоутворювачами. Для інкрустування використовують 5% водний розчин полівинілового спирту (ПВС), та 2% водний розчин карбоксиметилцелюлози (NаКМц). В якості плівкоутворювача можна використовувати також рідкі комплексні добрива (4л РКД, розчинених у 7 л води на 1 т насіння), крохмальний клейстер та ін.

При вирощуванні цукрових буряків застосовують дражування насіння. Для цього попередньо відшліфоване насіння покривається дражуючою сумішшю в яку додають захисні органо-мінеральні поживні речовини, мікродобрива, протруювачі, бактеріальні добрива, активізуючі речовини. Дражоване насіння набуває зручної для висівання кулястої форми.

Для забезпечення більш ранньої сівби кукурудзи застосовують гідрофобізацію насіння. Насіння при цьому покривають плівками з речовини, яка за умови достатнього зволоження і при температурі сприятливій для проростання насіння розчиняється в ґрунті.

Якщо насіння не інкрустується, то його знезараження проводять сухим, напівсухим або мокрим способами. При напівсухому протруюванні для утримання протруювачів на насінні в робочу водну суспензію додають клейкі речовини (барда, патока та ін.). Напівсухе протруювання плівчастих хлібів (ячмінь, овес, просо) проводять розчином формаліну.

Насіння зернобобових культур перед сівбою інокулюють, тобто обробляють препаратами, які містять бульбочкові азотфіксуючі бактерії (нітрагін, ризоторфін).

Для підвищення схожості твердокам’яного насіння бобових трав, яке має непроникну для води і повітря оболонку, проводять скарифікацію. При цьому механічним або хімічним способом пошкоджують насінну оболонку для проникнення води і повітря.

При вирощуванні картоплі проводять передпосадкове пророщування насіннєвих бульб і обробку їх стимулюючими речовинами.

Існує кілька способів протруювання (обробки насіння пестицидами). Для кожного з них призначені свої форми пестицидів.

Сухе протруювання - найпростіший спосіб. Проводиться тільки в спеціальних машинах. Має ряд недоліків: препарат нерівномірно розподіляється на насінні і погано на них утримується, а в місцях обробки створюється висока запиленість.

З зволоженням (напівсухе). Витрата води в даному випадку коливається від 5 до 10 літрів на 1 тонну насіння. Вологість насіннєвого матеріалу істотно не змінюється, і їх просушування не потрібно. До даного способу відноситься протруювання рідкими препаративних формами, які застосовуються при низькій нормі витрат препаратів з додаванням води та без неї. Протравлення із зволоженням, як і сухе, необхідно проводити тільки з використанням спеціалізованої техніки.

Мокре протруювання проводиться шляхом обприскування, поливу або намочування насінного матеріалу розведеними водними розчинами або суспензією змочуються порошків. Після обробки насіння просушують до нормальної вологості.

Гідрофобізація - передпосівна обробка розчинами полімерних речовин. Сприяє утворенню на насінні тонкої,  що щільно прилягає, плівки. Включає в себе протруйники фунгіцидної або комплексної інсекто-фунгіцидної і бактерицидної дії. В цьому випадку протруйник добре утримується на поверхні насіння, забезпечується максимальна активність препарату, стійкість насіння до знижених температур грунту, збільшується схожість і врожайність культур.

Найпоширеніші протруйники насіння за діючою речовиною можна поділити на три групи:

1) протруйники на основі карбоксину – Вітавакс 200 ФФ та генеричні препарати. До його складу входить дві діючі речовини: карбоксил + тирам. Карбоксин повністю контролює насіннєву інфекцію (види сажок), а тирам – грунтові патогени. Протруйники ефективні проти хвороб насіння і проростків зі стимулюючою дією на проростаючу рослину;

2) протруйники триазольної групи одно-, дво- та трикомпонентні. Найширший спектр дії має Байтан універсал. Препарати цієї групи повністю контролюють сажкові хвороби, кореневі гнилі, снігову плісняву і помірно – борошнисту росу, септоріоз, буру іржу на початкових фазах росту;

3) протруйники на основі бензимідазолів – Дерозал, Колфуго та ін. Добре контролюють тверду і летючу сажку, задовільно – окремі кореневі гнилі, але не забезпечують захисту від усіх кореневих гнилей та хвороб на різних фазах росту рослин.

В Україні зареєстровано широкий асортимент протруйників насіння зернових колосових культур. Деякі з них містять одну діючу речовину, до складу інших може входити два-три компоненти.

З простих (однокомпонентних) протруйників найчастіше застосовуються препарати –  Максим 025 FS, т.к.с. – 1,0-1,5 л/т, Раксіл Ультра FS, 12 % – 0,2-0,25 л/т., Діксі Ультра, т.к.с.– 0,2-0,25 л/т, Джагер, т.к.с. – 0,4-0,5 л/т, Класик, т.к.с. – 0,4-0,5 л/т. Слід звернути увагу на те, що ці препарати не  захищають рослини від усього спектру поширених в степу хвороб. Більш прийнятне застосування комбінованих препаратів, з яких рекомендуються–  Ламардор 400 FS, т.к.с. – 0,15 л/т, Селест Топ 312,5 FS, т.к.с.– 1,3-1,5 л/т, Дивіденд Стар 036 FS, т.к.с.– 1,0 л/т, Максим Стар 025 FS, т.к.с. – 1,0-1,5 л/т, Сертікор 050 FS, т.к.с.– 0,75-1,0 л/т, Альфа-Протруйник, т.к.с. – 0,5 л/т, Віал ТТ, В.С.К. – 0,3-0,4 л/т, Вітавакс 200 ФФ, В.С.К.– 2,5-3,0 л/т, Росток, т.к.с.– 1,0 л/т, Вінцит Форте SС к.с. – 1,0-1,2 л/т, Кінто Дуо 8 %, к.с.– 2,0-2,5 л/т, Іншур Перформ 12 % к.с. – 0,5 л/т, а також інші, внесені до документу «Перелік пестицидів и агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

При виборі фунгіцидного протруйника слід звернути увагу на його склад і  спектр хвороб, які контролюють його складові компоненти.

 Перевагу в степу Україні слід надати препарату Вітавакс 200 ФФ, В.С.К., котрий поєднує в собі два найбільш ефективних компонента від поширених в зоні хвороб. Наявність контактного компонента в препараті вимагає завчасних термінів протруєння (10-12 діб до посіву), що гарантує більш надійний захист від септоріозу, кореневих гнилей та деяких інших хвороб.

 При використанні обраного препарату необхідно ретельно дотримуватися рекомендованих доз. Встановлено, що зменшення дози протруйника на 10-15 % призводить до значного зниження його ефективності, а проти окремих патогенів ефективність втрачається повністю. У той же час збільшення дози сприяє виникненню стійких до препаратів популяцій патогенів.

Прогресивною тенденцією використання сучасних протруйників є можливість захисту рослин також і від тих шкідників, які існують в ґрунті.

Небезпечними шкідниками сходів озимих є злакові мухи, боротьба з якими є обов'язковим агротехнічним прийомом, котрий запрваджується восени.

Окремими роками інтенсивно поширюються вірусні та мікоплазмові хвороби рослин, основним переносником яких є попелиця (велика злакова попелиця, звичайна злакова попелиця). Існуючи на хворій рослині, попелиця зберігає вірофорність протягом усього життя і передає її потомству (навіть через зимуюче яйце). Резерваторами вірусної інфекції є дикорослі злаки, з яких попелиця і, деякою мірою, цикадки, заселяючи сходи дикорослих рослин, переносять інфекцію на посіви озимої пшениці.

У зв'язку з цим, разом з фунгіцидами для обробки посівного матеріалу необхідно застосовувати інсектициди, які дозволяють управляти чисельністю переносників вірусних захворювань і мух вже на самому початку вегетації культурних рослин, без подальших суцільних обробок сходів. При значній чисельності шкідників на падалиці обробка насіння інсектицидними протруйниками є виправданим прийомом.

Восени на посівах озимої пшениці можуть з'являтися шкідники (злакові мухи, озима совка, цикадки, злакова попелиця, хлібна жужелиця). При перевищенні економічного порогу шкодочинності проводиться суцільна або крайова обробка посівів інсектицидами – БІ-58 новий (0,8 л/га), базудин (1,5 л/га), децис (0,2 л/га), золон (1,5 л/га) та ін. з використанням широкозахватних обприскувачів ОП-2000. Якщо насіння оброблене протруйниками з інсектицидною дією, то обробка посівів не проводиться.

Для цих цілей застосовують такі протруйники насіння з інсектицидною дією – Круїзер 350 FS, т.к.с. – 0,4-0,5 л/т, Супер-Бізон, к.е. –1,5-2,0 л/т, Святогор, к.е. – 1,5-2,0 л/т, Данадім, к.е. – 1,5-2,0 л/т, Дуглас, к.е. –1,5-2,0 л/т, Командор, в.р.к. – 1,0 л/т, Канонір, в.г. – 0,3 кг/т, Лорд, в.г. – 0,3 кг/т, Парус, т.к.с. – 0,4-0,5 л/т.

Не слід нехтувати можливістю нанести на насіння допоміжні речовини, до яких належить препарат Марс-У, який характеризується властивостями полімерів, що дозволяє захистити травмоване насіння, створити навколо зерна оболонку, яка підтримує водний режим, близький до оптимального, міцно і рівномірно нанести на насіння необхідні речовини. До таких речовин належать адаптогени мікроелементів та стимулятори росту, що дозволяють підвищити:

- енергію проростання і польову схожість насіння;

-ріст і розвиток кореневої системи і надземної частини рослин;

-стійкість озимих до заморозків і випрівання;

-загальну і продуктивну кущистість;

-ефективність застосування мінеральних добрив;

-врожайність і товарну цінність сільськогосподарської продукції.

Хороші результати отримані при обробці насіння наступними препаратами – Гуміфілд, в.г.– 0,1-0,2 кг/т Лігногумат, п. – 0,1-0,2 кг/т, Марс-У, в.р. – 0,2-0,3 л/т, Агростимулін, в.с.р. – 0,01 л/т, Емістим, в.с.р. – 0,01 л/т тощо.

Ефективним і економним способом застосування мікродобрив є передпосівний обробіток насіння. Поза конкуренцією серед безлічі можливих форм мікроелементів для передпосівної обробки насіння є комплексонати – Fe, Cu, Co, Mo, Mn, Zn. Вони виключно технологічні, сумісні з протруйниками, практично не токсичні і за літературними даними підсилюють захисні властивості протруйників. Комплексонати мікроелементів активізують гідроліз запасних білків, вуглеводів, жирів, реакції окислювально-відновного характеру, впливаючи тим самим на прискорення проростання насіння, підвищуючи їх життєздатність, польову схожість, ріст надземної маси та кореневої системи.

Більш інтенсивне проростання насіння, яке оброблене мікродобривами, сприяє меншій витраті запасних поживних речовин на непродуктивне дихання. Це сприяє проростанню насіння навіть з малим запасом поживних речовин в зернівці, що дає можливість підвищити їх польову схожість.

Обробка насіння мікродобривами Реаком-С-Зерно, Альфа Гроу-зерновий, Вуксал-Териос тощо дозволяє найбільш повно використовувати рухомі форми елементів живлення з ґрунту і макродобрив для кращого проростання насіння і подальшого росту і розвитку культур.